Bojlikészítés hatékonyan
A bojlit kétféle módon szerezhetjük be. Megvásárolhatjuk a kívánt mennyiséget valamelyik horgászboltban, de otthon házilag is elkészíthetjük. Én legtöbbször a saját magam által előállított golyócskákat használom. Ezen döntésemet leginkább anyagi okokkal tudnám megindokolni. A horgász- kiskereskedések által kínált termékek kilónkénti ára elérheti az 1300-1400 Ft-ot. Ezzel szemben egy kilogramm elfogadható minőségű házibojli már 900-1000 Ft-ból kihozható. Szép eredményeket értem már el a gyári anyagokkal. Azonban diák vagyok, így nem választhatom mindig a könnyebb, de jóval drágább utat. Egy igazán fogós, jó minőségű bojli elkészítése nem egyszerű feladat, de egy kevés odafigyeléssel és sok gyakorlással elsajátítható.
|
|
Az itt látható anyagok gondos feldolgozásával egy elfogadható minőségű bojlit kapunk. A legfontosabb szárazanyag a tejpor. Rendkívül magas fehérjetartalma miatt fontos a használata. A szója teljesen zsírtalan, tápértéke pedig magas. E két tulajdonsága miatt alkalmas arra, hogy egy jó bojli részévé váljon. A szárazanyagokat kizárólag tojással dolgozzuk össze. Ha így teszünk, az elkészült golyók a vízben is sokáig megőrzik állagukat.
A jó minőségű aroma egyetlen bojliból sem hiányozhat. Ezúttal a vajkrémes ízesítést fogom kipróbálni. Az amino-dope étvágygerjesztő anyagokat is tartalmaz. Hatására a pontyok akkor is táplálkoznak, ha éppen nem farkaséhesek. Butaság lenne tehát kihagyni!
Bojlim negyven százalékát a gyümölcsös ízesítésű pisztrángtáp fogja képezni. A tavunkat szinte teljesen megszállták a kagylók. Ezeket az élőlényeket a pontyok szívesen fogyasztják. Bízok abban, hogy a gyümölcsös ízzel egy kis változatosságot hozok az étrendjükbe. Ha a halak fogékonyak az újra, garantált lesz a siker!
Először daráljuk le a pisztrángtápot. Minél finomabb az anyag, annál alkalmasabb egy fogós bojli elkészítéséhez.
A hassa tartósítószert mindig célszerű alkalmazni. A bojlinak nem kölcsönöz semmilyen mellékízt, a romlását viszont meggátolja.
Vörös szúnyoglárva hozzáadásával nagy mértékben megnövelhetjük bojlink fogósságát.
A pontosan kimért alkotóelemeket gondosan keverjük össze. Fontos, hogy a végeredmény egy teljesen homogén anyag legyen.
A folyékony aromát a felvert tojáshoz adagoljuk. Vigyázat! Ne essünk túlzásba. 50 ml aroma kb. 5 kg bojlihoz elegendő.
Az étvágygerjesztőt is a tojáshoz kell hozzáadni. 5 kg bojlihoz körülbelül 1,5 dl amino-dope illik.
Mindig a felvert és bearomásított tojáshoz kell fokozatosan adagolni a száraz anyagot.
A massza akkor jó, ha már nem ragad a kezünkhöz és az edény falához sem. A formázásra váró anyagot tegyük egy zacskóba, majd légmentesen zárjuk le. A kiszáradást így biztosan elkerüljük.
A masszából tépjünk ki egy darabot, majd ebből a roller segítségével formázzunk hengert.
A hengerről távolítsuk el a felesleget.
Ezekből a rudakból már csak golyócskákat kell formázni. Mivel én egyszerre csak egy munkafolyamatra szeretek koncentrálni először mindig hengereket készítek.
Az elkészített hengert helyezzük vízszintesen a rollere. A roller két felét illesszük egymásba. Ezután fel-le irányuló mozdulatokkal könnyedén gömbök formálhatók.
Ha mindent megfelelően végeztünk el a roller szétválasztása után, megpillanthatjuk a főzésre váró bojlikat.
A nyers golyókat addig kell főzni, amíg azokat meg nem pillantjuk a felszínen. Ha ez megtörtént, egy szűrővel emeljük ki őket.
Ha a szárítást nem a megfelelő módon végezzük el, könnyen kárba mehet az eddigi munkánk. Szárításhoz olyan helyet keressünk, ahol a levegő aktívan jár, de a nap nem égeti a bojlikat.
Íme egy fogós bojli recept. - 2 kg gyümölcsös ízesítésű Top Secret forelli - 1 kg tejpor - 1,25 kg szójaliszt - 75 dkg búzaliszt - fél zacskó búzacsíra - kb. 50 db tojás - 50 ml Top Secret Butter-Vanilia folyékony aroma - 1,5 dl amino-dope | |